1- گردشگری تندرستی :

 مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای آب و هوای خوب برای رهايی از تنش های زندگی روزمره و تجديد قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی و در مواردی که گردشگر بيماری جسمی مشخصی نداشته باشد را گردشگری تندرستی می گويند.

خدمات گردشگری

با توجه به امکانات اقامتی و خدماتی پیش بینی شده در طرح دهکده تندرستی و از طرفی دیگر حجم گردشگران داخلی و خارجی شهر مشهد که نیاز به اقامت همراه با توانبخشی یا گذراندن دوره نقاهت و بازیابی سلامت در محیطی با زیرساختهای استاندارد و خدمات تجمیع شده دارند، هتل باغ سلامت، با هدف ارائه خدمات گردشگری تندرستی تعریف شده است.
2. گردشگری سالمندی:
گردشگری سالمندی، بازار نوظهوری می باشد که بواسطه تخصصی بودن خدمات مورد نیاز مخاطبان، در زمره گردشگری‌های ویژه و تخصصی قرار می‌گیرد. توسعه این نوع گردشگری را به دلایل زیر می توان یک فرصت محسوب کرد:
   1. حجم قابل توجه تعداد افراد سالمند و روند رو به رشد
   2. وقت آزاد و منابع مالی بیشتر سالمندان برای فعالیتهای گردشگری
   3. تعداد سفر بیشتر و طولانی تر بودن مدت اقامت افراد سالخورده
گردشگری سالمندان فواید فراوانی به همراه دارد که از جمله آن‌ می‌توان به بهبود حس ناتوانی، ایجاد احساس رفاه و تعلق خاطر و نیز امید به زندگی در سالمندان اشاره کرد که علاوه بر سلامت جسمی سلامت روان آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهمترین عوامل مؤثر بر توسعه گردشگری سالمندی عبارتند از: امنیت، آرامش، راحتی اقامتگاه و کیفیت خدمات تخصصی
کلانشهر مشهد به عنوان قطب گردشگری مذهبی کشور همواره مورد استقبال سالمندان بوده است. لذا، ايجاد زیرساختهای مناسب براي افراد سالمند و تأمين نیازها و خواسته هاي تخصصی تر این نوع گردشگران ضروری می باشد. طرح دهکده تندرستی بواسطه تجمیع خدمات حوزه سالمندی و پیش بینی زیرساختهای مورد نیاز مخاطبان خود، با پذیرش و برگزاری تورهای تخصصی، توسعه گردشگری سالمندی را هدف گذاری نموده است.